Иван Босиљчиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Босиљчиќ

Иван Босиљчиќ (Ужице, 15 јануари 1979) е српски глумец. Вниманието го свретел кон себе со големиот талент и првичните улоги што ги добивал во Театарот на Теразије, Народниот театар во Белград, Звездара театар и на многу други сцени низ Србија , како и во улогите во гледаните телевизиски серии. Оженет е со пејачката Јелена Томашевиќ од 2011. година, со која има ќерка Нинослава, родена 2012 година.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за глумачко остваруње за улогата Мане во мјузиклот “Зона Замфирова” (2013).
  • Глумачки пар на годината 2012. Иван Босиљчиќ - Слобода Мићаловиќ, "Непобедиво срце", на Филмски средби во Ниш
  • Годишна награда на Театарот на Теразиите 2010. за улогата Дон Јереа во претставата "Глорија"
  • Глумачки пар на годината 2010. Иван Босиљчиќ - Ивана Јовановиќ, "Грех њене мајке", на Филмски средби во Ниш
  • Глумачки пар на годината 2009. Иван Босиљчиќ - Слобода Мићаловиќ. "Рањени орао", на Филмски средби во Ниш
  • Најдобриот млад глумец на Фестивалот "Дани комедије" во Јагодина 2009. године за улогата Мирко Топаловиќ у претставата "Маратонци трче почасни круг"
  • Најдобриот дебитант на Филмски средби во Ниш 2008. за улогата Васил во филмот "На лепом плавом Дунаву“. За истата улога добил Наградата публика и Наградата новинар.
  • Мустаќот на Зоран, Наградата за глумачка бравура во претставта "Дон Крсто" за улогата Трип, на Деновите на Зоран Радмиловиќ во Зајечар 2007. година
  • Најдобриот млад глумец, Театарски средби на Јоаким Вујић, Наградата за улогата Луде во претставта "Богојављенска ноћ, 2000. година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Предлошка:Филмографија- |- bgcolor="Lavender" align=center | colspan="4" | 1990.-те |- | 1998-2001. || Породично благо || телохранител |- bgcolor="Lavender" align=center | colspan="4" | 2000.-те |- | 2002. || Лавиринт (филм) || Опушок |- | 2003. || E-snuff || Григор |- | 2003. || Те quiero, Радиша || Фернандо де Хуарес |- | 2004. || Стижу долари || Мазниќ |- | 2006. || Где цвета лимун жут || Пантелиј - ранет |- | 2006. || Бела лађа || Истражни судија |- | 2007-2008. || Љубав и мржња || Бојан |- | 2009. || Рањени орао (ТВ серија) || Ненад Алексиќ

| 2009. || Петар Пан (1953 филм) (На српскиот јазик)|| Петар Пан |- bgcolor="Lavender" align=center | colspan="4" | 2010.-те |- | 2010. || Грех њене мајке (ТВ серија) || Бојан |- | 2010. || Сва та равница || Лајко Зобар |- | 2011. || Непобедиво срце (ТВ серија) || Мирослав Балшић |- | 2012. || Шешир професора Косте Вујиќа (филм из 2012) || професор Мокрањац |- | 2012. || Јагодиќи (ТВ серија) || Лајко Зобар |- | 2013. || Шешир професора Косте Вујиќа (ТВ серија) || професор Мокрањац |- | 2014. || Јагодиќи: Опроштајни валцер || Лајко Зобар |}

Иван Босиљчиќ исто така го позајмил гласот во многу цртани филмови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]