Иванчо Николов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иванчо Николов
Роден 11.10.1967
Македонија Куманово, Македонија


Иванчо Николов, роден на 11.10.1967 во Куманово, а со постојано место на живеење во Скопје, е македонски стрип автор и илустратор. [1] [2] Неговите стрипови и илустрации се објавувани во повеќе броеви од промотивното списание за стрип „Синдром“. Моментално работи на идејата за стрипот „4 fingers“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Илустрации - Иванчо Николов“, „Македонска Ризница“ број 18, јануари 2014 година, стр. 52
  2. „Македонски стрип автори“, Форум Макстрип