Иванчишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иванчишка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
СелаИванчишта
Слив
Главен изворСтогово
УстиеТреска
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море

Иванчишка Река — река во Македонија, сместена на планината Стогово, југозападно од градот Кичево.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Извира од северниот дел на планината Стогово.[1]

Тек[уреди | уреди извор]

Реката по извирањето, поминува покрај селото Иванчишта.[1]

Устие[уреди | уреди извор]

Се влива во изворишниот дел на реката Треска, кај селото Извор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]