Прејди на содржината

Иваново (Русенско)

Координати: 43°41′11″N 25°57′17″E / 43.686522° СГШ; 25.954611° ИГД / 43.686522; 25.954611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Иваново
Иваново
село
Црквата „Свети Георги“ во Иваново
Црквата „Свети Георги“ во Иваново
Иваново is located in Бугарија
Иваново
Иваново
Местоположба на Иваново во Бугарија
Координати: 43°41′11″N 25°57′17″E / 43.686522° СГШ; 25.954611° ИГД / 43.686522; 25.954611
ЗемјаБугарија
ОбластРусе
ОпштинаИваново
Управа
 • ГрадоначалникГеорги Миланов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна22,43 км2 (8,66 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004500000045 м
Население (2022)
 • Вкупно825
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код7088
Повик. бр.+359 08116
Мреж. местоivanovo.bg

Иваново (бугарски: Иваново) — село во Североисточна Бугарија, административен центар на Општина Иваново во Русенската Област. Има население од околу 825 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Иваново се наоѓа во североисточниот дел на Дунавската Рамнина во близина на реката Русенски Лом. Селото се наоѓа на 20 километри јужно од регионалниот центар Русе и на 304 километри од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Иваново е стара бугарска населба, која најверојатно настанала во времето на цар Иван Асен II (12181241), во близина на развиениот средновековен град Червен (денес село Червен). Во оваа епоха, градот бил важен административен и религиозно-духовен центар во бугарската држава.

Се претпоставува дека Иваново го носи името на бугарскиот цар Иван Александар (13311371), ктитор на Ивановскиот карпест манастир во близина на селото. Историјата на селото е тесно поврзана со големиот манастирски карпест комплекс познат како Ивановски манастир „Свети Архангел Михаил“. Манастирскиот комплекс работел помеѓу XII и XV век. Комплексот сведочи за процутот на големата монашка колонија што постоела на периферијата на славниот Червен и за високата духовна култура на Средновековна Бугарија.

За време на османлискиот период, населбата се среќава со името Јован во турски документ од 1430 година, со истото име запишано и во документи од 1689 и 1734 година. Населението на Иваново одржувало будна национална самосвест. Првото училиште тука било отворено во 1860 година.

За време на Руско-турската војна (1877 — 1878) во близина на селото се воделе крвави борби. Денеска во селското земјиште е подигнат споменик-тумба во спомен на загинатите во војната, како и споменик на кнезот Сергеј Александрович — Романов.

Селото се преселило на сегашното место постепено по поставувањето на железничката линија РусеГорна Орјаховица во 1900 година. Старото село се наоѓало на 3 километри источно од сегашното, во близина на карпестите манастири. Во 1943 година, населеното место во близина на станицата било признаено како стационарна населба, која во 1961 година била прогласена за село.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Енциклопедия на България, изд. БАН, том III, 1982 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]