Ивановка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 52°14′50.47″N 41°34′46.11″E / 52.2473528° СГШ; 41.5794750° ИГД / 52.2473528; 41.5794750

Предната фасада на куќата
Рахманинов во дворот на Ивановка врши коректура на неговиот Пијано концерт Бр. 3

Ивановка е куќа и имот близу Тамбов, Русија, летниковец на композиторот Сергеј Рахманинов во периодот помеѓу 1890 и 1917 г. (сè додека не се иселил од земјата). Куќата била дом на неговите аристократски роднини, семејството Сатини. Во оваа идилична атмосфера Рахманинов создал многу ремек-дела од раниот период на своето творештво.

Од 1982 г. домот е музеј посветен на животот и делото на композиторот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]