Иванка Манасиевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иванка Манасиевиќ
Роден Скопје, Македонија Македонија
Починал Тетово, Македонија Македонија
Занимање поетеса

Иванка Манасиевиќ (род. во Скопје) — македонска поетеса.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во Скопје како Иванка Милошева. Нејзин брат е архиепископ на МПЦ г.г. Гаврил. Подоцна се мажи на Србин од Ниш, кој бил пратен на служба во Тетово. До крајот на својот живот живеела во Тетово, каде и работела како учителка во ОУ „Лирија“. Издала само три книги со поезија, во која најчесто била опејувана љубовта кон татковината Македонија.

Библиографија[1][уреди | уреди извор]

  • Градина на детството;
  • Големото срце; и
  • Бисерно Зрно;

Наводи[уреди | уреди извор]