Ивана Туфегџиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ивана Туфегџиќ
Ивана Туфегџиќ.jpg
Пратеник во македонското Собрание
На должноста
30 декември 2016 – во служба
Лични податоци
Роден(а) 11 февруари 1993
Скопје, Република Македонија
Националност Македонка
Установа Правен факултет „Јустинијан I“
Занимање политиколог

Ивана Туфегџиќ (11 февруари 1993, Скопје) — македонски политичар и независен пратеник во деветтиот состав на Собранието на Република Македонија. Средно училиште завршила во гимназијата „Орце Николов“ – Скопје, а дипломирала политички науки на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.[1] На парламентарните избори во 2016 Туфегџиќ станала пратеник како кандидат на СДСМ во првата изборна единица, каде партијата освоила 10 пратенички мандати.[2]

Туфегџиќ претходно била еден од претставниците на Студентскиот пленум во преговорите со министерството за образование за изготвување нов закон за високо образование, како и дел од протестите против законот за воведување државен испит на факултетите.[3] Како граѓански активист учествувала во низата протести на „Шарената револуција“ против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на 56 лица опфатени во истрагите на Специјалното јавно обвинителство.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Биографија на Ивана Туфегџиќ“. Собрание на Република Македонија. Посетено на 2017-02-10.
  2. „ДИК ги објави резултатите од предвремените парламентарни избори“. Вест. 2016-12-13. Посетено на 2017-02-10.
  3. „Аргументите на студентите ја победија Владата“. Дојче Веле. 2015-02-15. Посетено на 2017-02-10.
  4. „Шарената револуција ја одбележа годината“. Телма. 2016-12-31. Посетено на 2017-02-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]