Ибраим оџа оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ибраим оџа е машко македонско оро, кое кореографски потекнува од Велешко.[1]

Ова е умерено брзо оро кое се игра со мирни и одмерени чекори. Играчите се во полукруг, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е 12/16. Постојат две варијанти на ова оро.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 206-209