Ибоја Олах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ибоја Олах (роден на 31 јануари 1978 година) е унгарски поп- пејач . Таа беше финалист на првата серија унгарски поп-идол , Мегастар .

Поранешна Andrássy замок во Tiszadob; сега се сместени сиропиталиштето Олах израснала

Ибоја има ромско потекло.[1] Таа е родена во Нирегијахаза и пораснала во сиропиталиште во Тисадоб , каде што студирала растително градинарство. Таа кратко присуствуваше на музичко училиште во Будимпешта, но не го заврши. Научила да пее и да свири гитара главно сама. По неколку неуспешни записи на натпреварите за таленти, таа влезе во шоуто за таленти Megasztár (во својата прва сезона во 2003/04) и се најде на второ место по Вера Тот. Нејзиниот деби албум, објавен во 2004 година, го достигна првото место на албумската список на Унгарците и остана на листата 41 недели. Нејзиниот втор албум, објавен во следната година, беше 2 и нејзиниот трет албум број 4.

Нејзини главни влијанија се Линда Пери , Аланис Морисет , Пинк , Илдико Керештес, Ганс Н'Роуз , Ролинг Стоунс , Аеросмит и Кралицата .

Во ноември 2011 година таа беше изведена како лезбејка од таблоидот Бликк.

Во 2014 година, таа заврши во унгарскиот национален финале на Евровизискиот натпревар , во Дал 2014 со нејзиниот запис "Egy percig sztár" (ѕвезда за една минута) .

Во октомври 2018 г., Ибоја го издаде својот нов албум во соработка со Габор Пресер . Албумот има 28 песни, кои вклучуваат оригинали, како и поезија направена во песни. Овие песни ги напишаа Вираг Ердос, Петер Кентор, Лајос Парти Наѓ , Зоран Штевановити , Даниел Варро, Петер Завада, Силард Борбели , Ерно Сеп и Ендре Фјејс . Материјалот на албумот ќе се користи во театарски изведби.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Информации за албумите
Album information

Egy sima, egy fordított 

 • Објавено: 2004 година
 • Позиции на табелата: # 1 Унгарија
 • Потврдување HUNT: платина
 • ХУН Проджба: 30.000+
Édes méreg
 • Објавено на: 12 ноември 2005 година
 • Позиции на табелата: # 2 HUN
 • Потврдување HUNT: платина
 • Хунт продажба: 20.000+
El merem mondani
 • Објавено на: 26 февруари 2010 година
 • Позиции на табелата: # 4 HUN
 • Потврдување HUN:
 • ХУН Продажба:
Nézz vissza
 • Објавено на: 24 ноември 2011 година
 • Позиции на табелата:
 • Потврдување HUN:
 • ХУН Продажба:
Voltam Ibojka
 • Објавено: 1 октомври 2018 година

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 2004 "Nem kell" (# 20 на MAHASZ Radio Top 40; # 21 на Изборот на уредникот на MAHASZ)
 • 2005 "Magyaroszág" (# 2, # 5, # 124 на 200 евра )
 • 2005 "Edes méreg" (# 12 на Топ 40)
 • 2006 "Nézz vissza" (# 24 на Топ 40)
 • 2006 "Valamit valamiért" feat. Рој и Адам (# 27 на Топ 40)
 • 2008 "Ед елфелете дал" feat. Zsuzsa Cserháti & Caramel (# 13 на Топ 40)
 • 2010 "Ритмус" (# 4 на Топ 40)
 • 2010 "Бебе" (# 8 на Топ 40)
 • 2013 "Mással csináljuk" (Egy Másik Zenekar feat. Oláh Ibolya)
 • 2018 "Волтам Ибојка"

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Унгарски поп

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Czene, Gábor (2009-07-11). „Oláh Ibolya: bele lehet dögleni a cigányságba, de azért jó...“. Népszabadság Online. Посетено на 2013-04-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ибоја Олах на IMDb logo.svg Семрежната филмска база на податоци (англиски)
Ибоја Олах на IMDb logo.svg Семрежната филмска база на податоци (англиски)
Ибоја Олах на IMDb logo.svg Семрежната филмска база на податоци (англиски)