Иан Гилан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иан Гилан

Иан Гилан (англиски: Ian Gillan), роден 19 август 1945 во Ханслоу,Лондон) е англиски рок пејач најпознат како фронтмен на групата Дип Парпл (англиски: Deep Purple). Во текот на својата кариера бил главен вокал на групата Блек Сабат, а исто такаа го глумел Исус Христос во рок операта Ендру Лојд Вебер Исус Христ суперстар. Иан Гилан исто така бил член на групите Episode six, Gillan и Ian Gillan bend.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]