Зургена (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Zurgena, Spain
Координати: 37°20′ СГШ 2°02′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 72 км2
Надм. вис. 248 м
Население (2005)
 • Вкупно 2.288
 • Густина 31,8/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Зургена е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Зургена (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,079

2,079 2,099 2,140 2,184 2,253 2,288

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Zurgena - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Zurgena - Diputación Provincial de Almería