Прејди на содржината

Зузана Чапутова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зузана Чапутова
5. Претседател на Словачка
На должноста
Стапил
15 јуни 2019
Премиер Петер Пелегрини
Претходник Андреј Киска
Заменик-претседател на Прогресивна Словачка
На должноста
15 март 2018 – 19 март 2019
Водач Михал Трубан
Претходник воспоставена позиција
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) Зузана Страпакова
21 јуни 1973(1973-06-21)(50 г.)
Братислава, Чехословачка
Партија Прогресивна Словачка (2017–2019)
независна (2019-денес)
Сопружник Иван Чапута (разведена)
Сожител Петер Конечни
Деца 2
Образование Универзитет Коменски
Зузана Чапутова

Зузана Чапутова (словачки: Zuzana Čaputová; р. 21 април 1973[1][2][3] во Братислава) — словачка политичарка, правничка и активистка.

По победата во вториот круг на 30 март 2019 година на словачките претседателски избори во 2019, против Марош Шефович таа станала петтиот претседател на Словачка на 15 април 2019 година.[4] Таа е првата жена претседател на Словачка.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Petičný hárok : Zuzana Čaputová : voľby prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-04-01. Посетено на 30 август 2019.
  2. „Výpis z katastra nehnuteľností : List vlastníctva č. 10427“. Bratislava: ÚGKK SR. Посетено на 30 август 2019.
  3. Kováč, Peter (2019-03-30). „Z jednoduchej vinohradníckej rodiny do prezidentského paláca. Kto je Zuzana Čaputová?“. Bratislava: Petit Press. ISSN 1335-4418. Посетено на 30 август 2019.
  4. Orviská Veronika, Kováč Peter. Kiska odovzdal palác novej prezidentke Čaputovej (minúta po minúte). Petit Press. ISSN 1335-4418. Посетено на 30 август 2019.
  5. Santora, Marc; Germanova, Miroslava (30 March 2019). „Zuzana Caputova Is Elected Slovakia's First Female President“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 30 август 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Андреј Киска
Претседател на Словачка
2019 –
Наследник
Во служба