Зрново (Драмско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зрново
Κάτω Νευροκόπι
Главната улица во Зрново
Главната улица во Зрново
Зрново is located in Грција
Зрново
Зрново
Координати: 41°20′N 23°51′E / 41.333° СГШ; 23.850° ИГД / 41.333; 23.850Координати: 41°20′N 23°51′E / 41.333° СГШ; 23.850° ИГД / 41.333; 23.850
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрама
ОпштинаНеврокоп
Надм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.157
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Црквата „Св. Димитриј“ во Зрново

Зрново (грчки: Κάτω Νευροκόπι, Като Неврокопи, до 1927 година: Ζύρνοβο, Зирново)[2] — гратче во Егејска Македонија и центар на Општина Неврокоп. Се наоѓа во Драмскиот округ во областа Источна Македонија и Тракија. Согласно пописот од 2011 година, населението брои 2.157 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1897 година селото Зрново имало 2.120 жители од кои 1.950 (92%) биле Македонци и 170 (8%) Турци.[3]

Зрновскиот округ пак, броел 16.536 жители, од кои 12.290 биле Македонци со православна вероисповед, 550 Македонци-муслимани, 3.452 биле Турци, 204 Власи и 60 Роми.

Поради Граѓанската војна во Грција во 1940-тите, најголемиот дел од Македонците бил насилно прогонети. Македонците од Зрново и зрновско најмногу се раселени во централниот и источниот дел на историскиот регион Македонија. Во Република Македонија, најмногу ги има во Штип, па во Свети Николе, Кочани, Радовиш, Струмица, Велес, Скопје. Во Бугарија најмногу ги има во Неврокоп, па во Пловдив, Пазарџик, Софија, Варна, Благоевград, Јамбол и други места.[4]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ζύρνοβον -- Κάτω Νευροκόπιον
  3. [1][мртва врска]
  4. [2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]