Зорге (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зорге
Градски дел во Оберхарц на Брокен
Железничката станица во Зорге
Железничката станица во Зорге
Грб на Зорге
Зорге (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Зорге (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 486 м
Население 119  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38875
Повик. бр. 039457
Местоположбата на Зорге во рамките на округот Харц
Местоположбата на Зорге во рамките на округот Харц
Координати 51°41′34″N 10°41′54″E / 51.69278° СГШ; 10.69833° ИГД / 51.69278; 10.69833Координати: 51°41′34″N 10°41′54″E / 51.69278° СГШ; 10.69833° ИГД / 51.69278; 10.69833

Зорге (германски: Sorge) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Оберхарц на Брокен. Името на градот значи „грижа“ на германски.