Зора Нил Хрстон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зора Нил Хрстон (7 јануари 1891[1][2] - 28 јануари 1960) била американски фолклорист, антрополог и автор. Од четиритте романи и повеќе од 50 објавени раскази, драми и есеи, таа е најдобро позната по нејзиниот роман Нивните очи го гледаа Бога, објавен во 1937.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boyd, Valerie (2003). Wrapped in Rainbows: The Life of Zora Neale Hurston. New York: Scribner. стр. 17. ISBN 0-684-84230-0. 
  2. Hurston, Lucy Anne (2004). Speak, So You Can Speak Again: The Life of Zora Neale Hurston. New York: Doubleday. стр. 5. ISBN 0-385-49375-4. 

Поврзано[уреди | уреди извор]