Зоран Мариќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зоран Мариќ (роден на 21 февруари 1960 година) е српски професионален фудбалски менаџер и поранешен играч.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Бока, СФР Југославија, Мариќ ги претставуваше локалните клубови Нови Сад и Војводина во неговата земја. Во јануари 1988 година, на речиси 29 години, му беше дозволено да ја напушти нацијата на Железната завеса и да се пресели во Шпанија, каде што ќе остане до неговото пензионирање пет години подоцна, во галициските клубови Селта [1] и Компостела.[2]

Мариќ се натпреваруваше во Ла Лига со Селта и Компостела, со вкупно 71 натпревар и 13 голови, пред да ја заврши својата играчка кариера во 1993 година.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Мариќ заработи два настапи за Југославија, двете во 1983 година. Тој го направи своето деби на 30 март во пријателската победа со 2-0 против Романија.

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Мариќ стана менаџер во 1999 година, особено работејќи со поранешните страни Компостела [3] и Војводина. [4] На 19 мај 2010 година, тој го освоил босанскиот куп 2009–10 додека бил на чело на босанскиот премиерлигаш Борац Бања Лука, [5] кој го водеше од јануари до август 2010 година.

По Борац, тој од 2011 до 2012 година работеше како селектор на репрезентацијата на Србија до 19 години, а потоа раководеше со Спартак Суботица, Пролетер Нови Сад, повторно Војводина и Нови Пазар.

На 21 јуни 2019 година, Мариќ стана нов менаџер на, во тоа време, Првата лига на РС клуб Крупа . [6] На 8 мај 2020 година, сезоната 2019–20 во Првата лига на РС ненадејно заврши поради пандемијата КОВИД-19 во Босна и Херцеговина и стандардно, Крупа, предводена од Мариќ, беа крунисани за шампиони во лигата и се промовираа назад во босанската Премиер лига [7] На 15 септември 2020 година, тој ја напушти Крупа поради лоши резултати. [8]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Синот на Мариќ, Горан, исто така бил фудбалер и напаѓач. И тој помина многу години играјќи во Шпанија, главно во Селта Б. [9]

Признанија[уреди | уреди извор]

Менаџер[уреди | уреди извор]

Борац Бања Лука[5]

 • Куп на Босна : 2009–10

Крупа

 • Прва лига на РС : 2019–20

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Zoran Maric“ (шпански). Yo Jugué en el Celta. 25 August 2009. Посетено на 28 June 2013.
 2. Conde, Jaime (12 August 2014). „Maric: "Le recomendaré que vaya a comer marisco y que tenga cuidado con el vino" [Maric: "I will recommend that he tries the seafood and watches out for the wine"]. Faro de Vigo (шпански). Посетено на 17 August 2019.
 3. „El Compostela pierde a una de sus jóvenes promesas“ [Compostela lose one of their young prospects]. La Voz de Galicia (шпански). 18 October 2000. Посетено на 28 June 2013.
 4. „Predstavljen novi šef stručnog štaba Vojvodine“ [Presentation of Vojvodina's new head coach]. Blic (српски). 10 March 2009. Посетено на 28 June 2013.
 5. 5,0 5,1 „El Borac logra la Copa“ [Borac get Cup] (шпански). UEFA. 19 May 2010. Посетено на 17 August 2019.
 6. "Džimi" Marić novi trener Krupe“ (босански). mondo.ba. 21 June 2019. Посетено на 21 June 2019.
 7. A. Pašić (8 May 2020). „FSRS prekinuo sva takmičenja“ (босански). sportsport.ba. Посетено на 8 May 2020.
 8. E.B. (15 September 2020). „Zoran Marić više nije trener Krupe: Popularni Džimi osvojio samo četiri boda iz sedam utakmica“ (босански). Klix.ba. Посетено на 15 September 2020.
 9. Bacariz, Marcos L. (11 June 2013). „Goran Maric: "Luis Enrique no se casa con nadie" [Goran Maric: "Luis Enrique does not have protegés"] (шпански). Moi Celeste. Посетено на 28 June 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]