Прејди на содржината

Зоран Костиќ (музичар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоран Костиќ - Цане
Животописни податоци
Роден(а)17 август 1964(1964-08-17)(59 г.)
ЖанровиPunk rock, garage rock, new wave, punk blues, hard rock
Период на активност1979 - present
СоработнициPartibrejkers, Radnička kontrola, Urbana Gerila, Rimtutituki, Škrtice

Зоран Костиќ (српска кирилица: Зоран Костић; роден на 17 август 1964 година во Белград) надалеку познат по неговиот прекар Цане е српски рок музичар, познат првенствено како водач и вокал на српската панк рок група Партибрејкерс.

Рани години[уреди | уреди извор]

Костиќ е роден во 1964 година од родителите Слободан и Мирјана. Гаврило Принцип му е роднина (мајката на Гаврило и неговиот прадедо биле биолошки браќа и сестри).[1] Растејќи во близина на областа Ушќе во Нов Белград, тој го основа својот прв бенд во 1979 година, на 15-годишна возраст - група наречена Копилад (Копилиња). Во 1980 година, тој свирел со Урбана Герила кратко време, пред да се приклучи на Радничка контрола во 1981 година, каде свирел заедно со некои, исто така, наскоро познати музичари: тапанарот Срѓан „Жика“ Тодоровиќ, главниот гитарист Дарко Милојковиќ и басистот „Ср. Ѓиле“ Марковиќ. Тие снимиле две нумери, „Досада“ („Досада“) и „ТВ у колору“ („ТВ во боја“), од кои и двете се појавиле на уметничката компилација Уметничка радна акција, издадена од Југотон во 1981 година. Оваа изложеност довела до место на изложбениот концерт на белградскиот стадион Ташмајдан во септември 1981 година со серија други дејствија кои се во иднина. Костиќ непрестајно ја провоцирал толпата до точка кога шоуто мора да биде прекинато.[2] Ова му донело одреден, главно негативен, публицитет во дневните весници со тоа што поттикнал дискусија за вредностите и моралот на југословенската младина.

Партибрејкери[уреди | уреди извор]

Во август 1982 година, Костиќ и тапанарот Горан „Манзанера“ Булатовиќ имале идеја за бенд наречен Партибрејкерс. Набрзо им се придружиле гитаристот Небојша „Антон“ Антонијевиќ и гитаристот Љуба Констандиновиќ и официјално биле формирани Партибрејкерс. Од формирањето, Костиќ е вокал и главен текстописец на бендот.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во средината на 1990-тите, Костиќ се борел со болеста предизвикана од проблем со штитната жлезда поради која морал да се оперира, а Партибрејкерите две години биле на пауза и на работ за можно распаѓање. Во 1995 година се оженил и се преселил во Зрењанин каде закрепнал со сопругата. Оставајќи го притисокот од Белград зад себе, тој се свртел и кон религијата, за која смета дека му помогнала да се смири и да всади самодисциплина.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cane je unuk Gavrila Principa: "Mi smo porodično partibrejkeri" - Život“. B92.net (српски). Посетено на 7 July 2017.
  2. 'Sprej protiv seljaci', 1999. (на српски)
  3. Cane before Rokaj Fest, May 21, 2006 (на српски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]