Зоран Ерцег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зоран Ерцег ( Пакрач, 11 јануари 1985 година ) е поранешен српски кошаркар . Играл на позицијата крилен центар .

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Ја започнал својата кариера во сениорската екипа во тимот на Поле керамика во Нови Бежеј . По само една сезона тој оди со нив во ФМП Шелезник . За време на раните години, тој немал многу минути и поминал една сезона на позајмица во Борац од Чачак . Вистинската афирмација во дресот на ФМП се добива во сезоната 2006/07 година. кога тој станувал еден од најдобрите играчи на тимот. Во следната сезона тој продолжил со добри игри во 2008 година. Заминал во Олимпијакос со кој потпиша петгодишен договор.[1]

Тој не играл многу со екипата на Пиреја во првата сезона, па во 2009 година бил испратен на позајмица во Паниониос .[2] Во нивниот дрес тој обезбедувал одлични игри и станува еден од најдобрите крилни центри во грчката лига . За сезоната 2010/11. се враќа во Олимпијакос и под водство на Душан Ивковиќ добивал повеќе минути. На крајот на сезоната тој го раскинал договорот со нив и замина во Бешикташ .[3] Тој е со нив во сезоната 2011/12. ги освоил Турското првенство, Купот и ФИБА Евролигата и бил еден од најдобрите играчи во тимот. Прекрасните игри во дресот на турскиот тим не поминаа незабележано, па во јуни 2012 година потпишувал тригодишен договор со ЦСКА Москва .[4] Сепак, по само една сезона, тој го раскинал договорот со нив и потпишал за Галатасарај .[5]

Национален тим[уреди | уреди извор]

Играл со репрезентацијата на Србија на Европското првенство 2007 година во Шпанија . Тој исто така бил член на тимот што играл во квалификациите за Европското првенство 2013 година. [6]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • ФМП :
  • Јадранска лига (1): 2005/06.
  • Куп на Радивоје Корац (1): 2007 година .
 • Олимпијакос :
  • Куп на Грција (1): 2011 година.
 • Бешикташ :
  • Турско првенство (1): 2011/12.
  • Куп на Турција (1): 2012 година
  • ФИБА Еурокал (1): 2011/12.
 • ЦСКА Москва :
  • Руско првенство (1): 2012/13.
  • ВТБ Обединета лига (1): 2012/13.

Сингл[уреди | уреди извор]

 • Учесник на Ол-стар првенството на Турција (1): 2012 година.
 • Учесник во Ол-стар игра на грчкото првенство (2): 2010, 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Б92: Ерцег у Олимпијакосу“. b92.net. 12 јуни 2008. Посетено на 5 ноември 2013.
 2. „Ерцег на позајмици у Паниониосу“. vesti-online.com. 28 ноември 2009. Посетено на 5 ноември 2013.
 3. „Ерцег у Бешикташу“. novosti.rs. 31 август 2011. Посетено на 5 ноември 2013.
 4. „Зоран Ерцег појачао московски ЦСКА“. vesti-online.com. 29 јуни 2012. Посетено на 5 ноември 2013.
 5. „Ерцег из ЦСКА у Галатасарај“. novosti.rs. 16 јули 2013. Посетено на 5 ноември 2013.
 6. „Ерцег на сајту Фибе“. fiba.com. Посетено на 5 ноември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]