Зоран Вељаноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 31 јули 1965
Охрид, СР Македонија СР Македонија
Занимање фотограф

Зоран Вељаноски - Летра (Охрид, 31 јули 1965) — македонски фотограф.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Вељаноски е роден на 31 јули 1965 година во Охрид. Со фотографија се занимава од најрана возраст. Високо образование завршил на Филмската Академија ЕСРА – Париз – Скопје - Њујорк, на Факултетот за сценски дизајн, катедра Фотографија. Магистерските студии ги продолжил на Институтот за Фотографија во Њујорк. Член е на претседателството на Фото-сојузот на Македонија. До 2014 година имал преку 16 самостојни изложби во Македонија и светот, а учествувал и на повеќе групни изложби.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Вељаноски, Зоран; :Три рефлексии на погледот. Данте, Охрид, 2014.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]