Зоран Ванев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоран Ванев
Роден(а)1973 (воз. 49–50 г.)
Штип, СР Македонија, СФРЈ
ПотеклоНово Село
Жанровипоп, фолк
ИнструментиВокал
Период на активност1993-2011

Зоран Ваневмакедонски поп-фолк пејач кој е роден во Штип.

Историја[уреди | уреди извор]

Зоран Ванев иако е роден во Штип, тој е од соседната приградска населба Ново Село.

Неговата кариера започнала во 1993 со неговата прва песна Ангела. Бил многу популарен пејач во Македонија во 1990-тите години, а потоа преселувајќи се во соседна Србија стекна уште поголема слава со неговите најпознати песни Лила, Оскар и Јужна пруга.

Во декември 2013 година, неговата куќа била ограбена.[1][2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Ангела (1994)
 • Запеј песна... староградски напеви (1998)
 • Македонски староградски песни (2001)
 • Сеќавања (2001)
 • Лила (2003)
 • Момак и по (2004)
 • Зоран Ванев 2006 (2006)
 • Зоран Ванев (2007)
 • Балканска журка (2011)

Извор:[3]

Песни[уреди | уреди извор]

Албум Ангела[уреди | уреди извор]

 • Ангела
 • Љубов искрена
 • Сини очи
 • Самувај срце
 • Неверо моја
 • Штипјанка
 • Песнава ти ја подарувам
 • Уште е рано

Извор:[4]

Албум Запеј песна... староградски напеви[уреди | уреди извор]

 • За кого ти цути Дано лицето
 • Разболе се Ирима мома
 • Болен лежи млад Стојан
 • Сношти минав покрај вази
 • Ново Село кај Л'џите
 • Излези Наде барем до порти
 • Кажи Рајне
 • Отвори ми бело Ленче вратата
 • Разболе се Ленка Пингова

Извор:[5]

Албум Македонски староградски песни[уреди | уреди извор]

 • За кого ти цути Дано лицето
 • Разболе се Ирима мома
 • Болен лежи млад Стојан
 • Сношти минав покрај вази
 • Ново Село кај Л'џите
 • Излези Наде барем до порти
 • Кажи Рајне
 • Отвори ми бело Ленче вратата
 • Разболе се Ленка Пингова

Извор:[6]

Албум Сеќавања[уреди | уреди извор]

 • Пукни срце
 • Дојди татко
 • Каде се чешмите
 • Оди си душо
 • Расплети моме плетенките
 • Твојот поглед
 • Веро моја Верице
 • Моме лично Ленче
 • Живото ќе помине

Извор:[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ограбен домот на пејачот Зоран Ванев, арамиите украле денари, долари, евра и франци“. netpress.com.mk. 3 декември 2013. Архивирано од изворникот на 26 август 2022. Посетено на 26 август 2022.
 2. „Ограбен домот на пејачот Зоран Ванев,арамиите украле денари, долари, евра и франци“. puls24.mk. 3 декември 2013. Архивирано од изворникот на 26 август 2022. Посетено на 26 август 2022.
 3. „Zoran Vanev“. discogs.com. Архивирано од изворникот 2021-02-18. Посетено на 26 август 2022.
 4. „Зоран Ванев* – Ангела“. discogs.com. Архивирано од изворникот 2022-08-26. Посетено на 26 август 2022.
 5. „Зоран Ванев* – Запеј Песна... Староградсни Напеви“. discogs.com. Архивирано од изворникот на 26 август 2022. Посетено на 26 август 2022.
 6. „Зоран Ванев* – Македонски староградски песни“. discogs.com. Архивирано од изворникот на 26 август 2022. Посетено на 26 август 2022.
 7. „Зоран Ванев* – Сеќавања“. discogs.com. Архивирано од изворникот на 26 август 2022. Посетено на 26 август 2022.