Зоран Ѓорѓиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоран Ѓорѓиевски
Пратеник на Собранието на Македонија
Лични податоци
Роден(а) Зоран Ѓорѓиевски
18 ноември 1958.(1958-11-18)(65 г.)
Куманово, СФРЈ СФР Југославија
Државјанство Македонија
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Занимање хирург, пратеник

Зоран Ѓорѓиевски (18 ноември 1958, Куманово) – македонски политичар и хирург.

Образование[уреди | уреди извор]

Специјализира општа хирургија на Медицински факултет при Универзитет Ниш.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ѓорѓиевски е хирург вработен во Општа болница Куманово повеќе од 30 години.

Во својата кариера во два наврати се кандидираше за градоначалник на Општина Куманово од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, како противкандидат на Зоран Дамјановски од СДСМ.

Два мандати е пратеник во Собранието на Република Северна Македонија.