Прејди на содржината

Зорана Михајловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зорана Михајловиќ

Зорана Михајловиќ (Тузла, 5 мај 1970) — српска политичарка, заменик-премиер и министер за градежништво, транспорт и инфраструктура на Владата на Република Србија и заменик-претседател на Српската напредна партија .

Животопис

[уреди | уреди извор]

Родена е во мај 1970 година во Тузла, СР Босна и Херцеговина, СФРЈ .

Основно и средно училиште завршила во Белград .

Образование

[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Економскиот факултет, Универзитет во Белград [1], 1993 година со дипломска теза „Енергетски ресурси во Европската економска заедница “.

Титулата Магистер ја стекнала на Економскиот факултет во Белград, оддел за меѓународна економија со магистерска теза "Енергетскиот сектор во Србија и во некои европски земји - Франција, Германија и Шведска" [1] 1998 година.

Докторска титула добила на Економскиот факултет на Универзитетот во Белград со трудот "Енергетски и економски развој - анализа на меѓусебна зависност на примерот на Србија и земјите од Европската Унија [1] ", 2001 година.

Од 2006 г. таа работела како научен соработник на Економскиот факултет во Белград, од 2008 година како доцент на истиот. Од 2011 година таа била промовирана во вонреден професор. Денес, таа предава на Универзитетот Мегатренд за економија на природни ресурси, обновлива енергија.

Зборува англиски, француски и италијански [1] . Има напишано четири книги од областа на енергетиката и енергетската политика, кои се учебници на Економскиот факултет и на Универзитетот Мегатренд.

Професионална кариера

[уреди | уреди извор]

Скоро 20 години таа е во бизнисот на својата професија. Така работела како професор по сметководство и деловна економија на Првото училиште за економија во Белград, во 1993 година направи 1995 година . Во периодот од 1996 г. до 2006 г. била вработена во Електроенергетската индустрија на Србија, на повеќе работни места [1] . Таа била советник за енергетика и животна средина на вицепремиерот на Србија од 2004 до 2006 година, потоа советник за енергетика на премиерот на Република Српска 2008-2009 година.

Таа била член на советодавниот одбор на организацијата, која била замрзната поради активната услуга во српската влада.

Од 2008 година била доцент, вонреден професор и стана 2011 на универзитетот Џон Незбит во Белград [1] .

Во моментов е вицепремиер и министер за градежништво, транспорт и инфраструктура.

Политичка кариера

[уреди | уреди извор]

Проф. Д-р Зорана Михајловиќ била член на партијата Г17 плус . Во тоа време се наоѓала на списокот на советници на мрежното место Мирољуб Лабус, заменик на премиерот на Србија, министер за енергија и животна средина.[2]

Таа се приклучила на Српската напредна партија во април 2010 година . Таа постигнала многу брз напредок и станала членка на Извршниот одбор на српската напредна партија . Во периодот на изборната кампања за општите избори во Србија 2012 година Зоран Михајловиќ била еден од водечките луѓе во кампањата на Српската напредна партија .

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Биографија на мрежното место на универзитетот „Џон Незбит". Megatrend.edu.rs. Архивирано од изворникот на 25 јули 2016. Посетено на 29 октомври 2012.
  2. „Биографија на мрежното место Истиномер“. Istinomer.rs. 9 октомври 2012. Архивирано од изворникот на 24 септември 2012. Посетено на 29 октомври 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]