Зоофобија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арахнофобија

Зоофобија претставува страв од животни, со значење на претерано, необразложен и болен страв.

Видови на зоофобија[уреди | уреди извор]

Ретко се јавува страв од сите животни, па постојат карактеристични фобии како што се:

Поврзано[уреди | уреди извор]