Золтан Лунка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Золтан Лунка (роден на 22 мај 1970 година во Миеркуреа Нирајулуи, Романија) бил професионален боксер, кој освоил бронзен медал во категоријата мува на Летните олимписки игри 1996 година за Германија. Една година претходно, на Светското првенство во аматерски бокс во 1995 година во Берлин, тој ја освоил светската титула.

Олимписки резултати[уреди | уреди извор]

  • Го победил Мартин Кастиљо (Мексико) со 13-7
  • Го совладал Херменсен Бало (Индонезија) со 18-12
  • Го победил Мехди Асус (Алжир) со 19-6
  • Загубил од Булат Џумадилов (Казахстан) со 18-23

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Лунка станал професионалец во 1996 година, губејќи ја својата единствена значајна борба, против носителот на титулата WBO во мува категорија, Фернандо Монтиел. Монтиел победил со ТКО во 7. Лунка се повлекол по мечот со резултат 21-2-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]