Золтан Кодали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа на Кодали на плоштадот Сент Иштван во Печ, Унгарија

Золтан Кодали (унгарски: Kodály Zoltán; 16 декември 18826 март 1967) — унгарски композитор, етномузиколог, педагог, јазичар и филозоф. Тој е добро познат на меѓународно ниво како творец на методот Кодали.

Живот[уреди | уреди извор]

Роден е во Кечкемет, Унгарија. Кодали научил да свири на виолина како дете.

Во 1905 година ги посетил оддалечените села за да собере песни, снимајќи ги на фонографските цилиндри. Во 1906 година тој напишал теза за унгарската народна песна "Строфична градба во унгарски фолксонг". Околу овој пат Кодали се сретнал со колегата композитор и сонародник Бела Барток, која го зла е под неговото крило и се запознала со некои од методите кои се вклучени во собирањето народни песни. Двајцата станале доживотни пријатели.

Биста во Балатонел, Унгарија

Сите овие дела покажуваат одлична оригиналност на формата и содржината, многу интересна мешавина на високо софистицирано владеење на западноевропскиот стил на музика, вклучувајќи класични, доцноромантични, импресионистички и модернистички традиции, како и на од друга страна длабоко знаење и почит кон народната музика на Унгарија (вклучувајќи ги и унгарските населени места на денешна Словачка и Романија, бидејќи тие територии биле дел од Унгарија). Делумно поради Големата војна и последователните големи геополитички промени во регионот, а делумно поради природно прилично тежок темперамент кај младите, Кодали немал голем јавен успех до 1923 година. Ова била година кога еден од неговите најпознати дела,Psalmus Hungaricus, , била извдена како прва изведба на концерт за да ја прослави педесеттата годишнина од сојузот на Буда и Пешта.

Првата сопруга на Кодали била Ема Грубер. Во ноември 1958 година, по 48 години брак, првата жената на Кодали, Ема, починала. Во декември 1959 година, Кодали се оженил со Сарота Печели, неговa 19-годишнa студентка на Академијата за музика на Франц Лист, со која живеел среќно до крајот на животот, сè до неговата смрт во 1967 година во Будимпешта.[1]

Во 1966 година, Кодали ги посетувал Соединетите Американски Држави и одржал специјално предавање на Универзитетот Стенфорд, каде што дел од неговата музика била изведена во негово присуство.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David Mason Greene (2007). Greene's Biographical Encyclopedia of Composers. The Reproducing Piano Roll Foundation. стр. 1122–1123. ISBN 0-385-14278-1.
  2. „Kodály Center for Music Education :: The Kodály Philosophy“. Архивирано од изворникот на 2019-10-02. Посетено на 2019-01-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]