Золанд ам Ротштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Золанд ам Ротштајн
Место во Рајхенбах
Црква во Золанд
Црква во Золанд
Грб на Золанд ам Ротштајн
Золанд ам Ротштајн is located in Германија
Золанд ам Ротштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Град Рајхенбах
Основни податоци
Површина 19,80 км2
Надм. височина 268 м
Население 1.312  (31 декември 2012)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02894
Повик. бр. 035828
Портал www.sohland-rotstein.de
Координати 51°7′0″N 14°47′0″E / 51.11667° СГШ; 14.78333° ИГД / 51.11667; 14.78333Координати: 51°7′0″N 14°47′0″E / 51.11667° СГШ; 14.78333° ИГД / 51.11667; 14.78333

Золанд ам Ротштајн (германски: Sohland am Rotstein) — село и поранешна општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Рајхенбах.