Зоза (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоза
Место во Ајбеншток
Зоза (Германија) во рамките на Германија
Зоза (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Ајбеншток
Основни податоци
Површина 21,99 км2
Надм. височина 714 м
Население 2.069  (31 декември 2009)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08326
Повик. бр. 037752
Портал www.sosa.de
Координати 50°29′57″N 12°39′7″E / 50.49917° СГШ; 12.65194° ИГД / 50.49917; 12.65194Координати: 50°29′57″N 12°39′7″E / 50.49917° СГШ; 12.65194° ИГД / 50.49917; 12.65194

Зоза (германски: Sosa) — село и поранешна општина во западните Рудни Планини, во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Таа е покраинско признат здравствен центар, кој припаѓа на градот Ајбеншток од 1 јануари 2011.

Географија[уреди | уреди извор]

Зоза се наоѓа на двете страни на слично именуваниот поток Зозабах на височина помеѓу 550 и 817 метри надморска височина. Исто така, во селото е и Rote Grube.

Историја[уреди | уреди извор]

Зоза започнал како шумарско село (Waldhufendorf). Во 1453 првпат бил споменат како Sossaw, иако се верува дека неговите почетоци се од 13. век. Луѓето првично ја работеле земјата; меѓутоа, од 18. век па натаму, рударството добило на значење. Во втората половина на 19. век, рударството изгубило на значајност и многу емигрирале во Цвикау. Имало кратко заживување помеѓу 1947 и 1956, кога советско-германската корпорација Визмут (Sowjetisch-Deutsche Aktiengesellschaft Wismut, или SDAG Wismut) започнала рудник за ураниум.

Движење на населението[уреди | уреди извор]

Развојот на населението (31 декември):

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19712.709—    
19982.311−14.7%
19992.330+0.8%
20002.321−0.4%
20012.287−1.5%
20022.273−0.6%
20032.248−1.1%
20042.189−2.6%
20052.157−1.5%
20062.137−0.9%
Извор од 1998: Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen

Култура и знаменитости[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1949 и 1952 било изградено вештачкото езеро Зоза. Неговата брана е скоро 60 метри висока, а нејзината површина е 39,3 хектари.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]