Зодијак (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Зодијак
(Zodiac)“
Zodiac32432.jpg
РежисерДејвид Финчер
ПродуцентМајк Медавој
СценаристРоберт Грејсмит
НастапуваатЏејк Гиленхал
Роберт Довни Јр.
Марк Рафало
Ентони Едвардс
Жанрдрама, трилер
МузикаДејвид Шир
КинематографијаХарис Савидс
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера2 март 2007
Времетраење158 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$75,000,000

Зодијак (англиски: Zodiac) е трилер на Дејвид Финчер, чија премиера во САД беше на 2 март 2007 год. Филмот е прикажан според вистински настан за серискиот убиец во Сан Франциско, кој извршил 5 убиства за 12 години, во 60те и 70те години. Филмот е претставен на филмскиот фестивал во Кан во средината на 2007 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]