Зоар (Охајо)

Координати: 40°36′47″N 81°25′18″W / 40.61306° СГШ; 81.42167° ЗГД / 40.61306; -81.42167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоар
село
Поранешна таверна
Поранешна таверна
Местоположба во Охајо
Местоположба во Охајо
Карта на Зоар
Карта на Зоар
ДржаваСАД
Сојузна државаОхајо
ОкругТаскаравас
Површина[1]
 • Вкупна1.74 км2
 • Земјишна1.50 км2
 • Вода0.23 км2
Население (2010)[2]
 • Вкупно169
 • проц. од (2012[3])173
 • Густина112.5/км2
Часовен појасСАИВ (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)EDT (UTC-4)
ЗИП код44697
Повик. бр.330

Зоар (англиски: Zoar) е село во округот Таскаравас, Охајо, САД. На пописот во 2010 година населението изнесувало 169 граѓани. Заедницата е основана во 1817 од страна на германските религиозни десиденти како утописка заедница, која преживеала до 1853 година.

Голем дел од раниот распоред на селото преживеало. Најголем дел од заедницата била заведена во Националниот регистар на историски места во 1969 година како историски округ Зоар и бил назначен за Национален историски округ во 2016 година.[4] Некои од историските градби сега функционираат како музеи.

Историја[уреди | уреди извор]

Зоар е основана од страна на германските верски несогласници, организирани под името Здружение на сепаратисти на Зоар во 1817 година.[5] Именувана е по библиското село на кое Лот и неговото семејство избегале од Содом.[6] Тоа било општество со многу структури во германски стил кои биле обновени и денес се дел од Меморијалниот центар на селото Зоар. Во моментов има десет реставрирани згради.[7]

Сепаратистите или Зоаритите, емигрирале од кралството Виртемберг во југозападна Германија поради религиозното угнетување од лутеранската црква. Водечките меѓу нивните групи биле некои староседелци на Ротенакер. Откако се одвоиле од воспоставената црква, нивната теологија делумно се засновала на делата на Јакоб Беме . Тие не практикувале крштевање или потврда и не празнувале верски празници, освен саботата.

Водачот на општеството бил именуван Јозеф Бимелер (познат и како Јозеф Баумлер или Баумелер, роден во 1778 година), пионер и наставник од Улм. Неговото харизматично водство го носи селото низ неколку кризи. Бимелер го водел општеството до неговата смрт во 1853 година.[8]

Ран настан критичен за успехот на колонијата било ископувањето на каналот Охајо и Ири. Зоаритите купиле 5.000 акри (20 км2).

Смртта на Бимелер на 31 август 1853 година довело до бавно намалување на кохезијата на селото. До 1898 година, селото гласало за распуштање на комуналното општество и имотот бил поделен меѓу останатите жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Зоар се наоѓа на 40°36′47″N 81°25′18″W / 40.61306° СГШ; 81.42167° ЗГД / 40.61306; -81.42167 (40.613102, -81.421686),[9] долж реката Тускара .[10]

Според Бирото за попис на население во САД, селото има вкупна површина од 0.67 квадратна милјаs (1.74 km2) , од кои 0.58 квадратна милјаs (1.50 km2) е земјиште и 0.09 квадратна милјаs (0.23 km2) е вода.[1]

Зоар е наоѓа на Мајл Пост 84,5 на главната линија на железницата „Трајнинг“ и „Ери Ери“ помеѓу Кливленд и Тјуинг, Западна Вирџинија, која е паралелна со реката Тоскарава за поголемиот дел од нејзината должина. [ бара извор ]

Попис од 2010[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од пописот во 2010 година, во селото живееле 169 лица, 77 домаќинства и 58 семејства. Густината на населеност изнесува 291,4 жители по квадратен километар (112,5 / km2). Имало 85 станбени единици со просечна густина од 146,6 по квадратен километар (56,6 / km2). Расната распределба на селото била 98,2% бел, 0,6% Азијци, и 1,2% од две или повеќе раси. Хиспанците биле 0,6% од населението.

2000 попис[уреди | уреди извор]

Од пописот од 2000 година, во селото живееле 193 лица, 79 домаќинства и 62 семејства. Густината на населеност изнесувала 350,8 луѓе по квадратен километар (135,5 / км2). Имало 81 станбени единици со просечна густина од 147,2 по квадратен километар (56,9 / км2). Расната распределба била 97,93% бел, 1,04% Азијци, и 1,04% од две или повеќе раси. Хиспанците биле 0,52% од населението.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „US Gazetteer files 2010“. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот на January 24, 2012. Посетено на 2013-01-06.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име FactFinder.
  3. „Population Estimates“. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот на June 17, 2013. Посетено на 2013-06-17.
  4. „Secretary Jewell, Director Jarvis Announce 10 New National Historic Landmarks Illustrating America's Diverse History, Culture“. Department of the Interior. November 2, 2016. Посетено на 3 November 2016.
  5. Mangus, Michael; Herman, Jennifer L. (2008). Ohio Encyclopedia. North American Book Dist LLC. стр. 592. ISBN 978-1-878592-68-2.
  6. „Genesis 19“. Bible.
  7. „The Ohio Historical Society, Zoar Village“. Архивирано од изворникот на 2011-09-07. Посетено на 2019-05-04.
  8. „Joseph Bimeler - Ohio History Central“. www.ohiohistorycentral.org (англиски). Посетено на 2018-09-18.
  9. „US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990“. United States Census Bureau. 2011-02-12. Посетено на 2011-04-23.
  10. DeLorme (1991). Ohio Atlas & Gazetteer. Yarmouth, Maine: DeLorme. ISBN 0-89933-233-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]