Значење на религијата по земја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Резултати од истражувањето на Галуп во 2008/2009 година, односно дали анкетираните сметаат дека религијата игра важна улога во нивниот живот.""[1][2]
  90%-100%
  80%-89%
  70%-79%
  60%-69%
  50%-59%
  40%-49%
  30%-39%
  20%-29%
  10%-19%
  0%-9%
  Нема податоци

Статиjaта содржи список на значењето на религиjaта по земја.

Методологиja[уреди | уреди извор]

Долната табела се заснова на глобалното истражување на Галуп од 2009 година, во кое на анкетираните од цел свет им е поставено прашањето дали религијата им е важна во секојдневниот живот. Процентите на одговори со „да“ и „не“ се дадени во табелата. Процентот кој недостасува до 100% се должи на одговорите „не знам“ или на оние коишто воопшто не дале одговор.

Од демографска гледна точка Индија се рангира како земја со најголем број религиозни луѓе на светот со над 1,05 милијарди верници (процена). Кина, иако само една петтина од анкетираните во земјата (~18-19%) се изјасниле со „да“, се рангира на второто место со 240-260 милиони верници. Следуваат Индонезија – 235 милиони, САД – 205 милиони, Пакистан – 175 милиони, Бразил – 168 милиони, Нигерија – 163 милиони и Бангладеш – 135 милиони.

Земји[уреди | уреди извор]

Земја Да, важна[1] Не, неважна[1]
 Шведска 17% 82%
 Естонија 16% 78%
 Данска 19% 80%
Норвешка Норвешка 21% 78%
Чешка Чешка 21% 75%
Flag of Japan.svg Јапонија 24% 75%
 Хонгконг 24% 74%
 Обединето Кралство 27% 73%
 Финска 28% 70%
 Виетнам 30% 69%
 Франција 30% 69%
Австралија Австралија 32% 68%
 Холандија 33% 67%
Нов Зеланд Нов Зеланд 33% 66%
 Бугарија 33% 58%
 Куба 34% 64%
 Белгија 34% 62%
 Русија 34% 66%
 Белорусија 34% 56%
 Луксембург 39% 59%
 Унгарија 39% 58%
 Албанија 39% 53%
 Латвија 39% 58%
 Германија 40% 59%
 Уругвај 41% 59%
 Швајцарија 41% 57%
 Канада 42% 57%
 Литванија 42% 49%
Северна Кореја ДНР Кореја 43% 56%
 Казахстан 43% 48%
Тајван Тајван 45% 54%
 Украина 46% 48%
 Словенија 47% 52%
 Словачка 47% 52%
 Шпанија 49% 51%
 Азербејџан 50% 49%
 Узбекистан 51% 46%
Израел Израел 51% 48%
 Србија 54% 44%
 Ирска 54% 46%
 Австрија 55% 43%
 Белизе 62% 33%
 Аргентина 65% 34%
 САД 69% 31%
 Хрватска 70% 28%
 Чиле 70% 29%
 Сингапур 70% 29%
Јамајка Јамајка 70% 30%
Црна Гора Црна Гора 71% 28%
 Грција 71% 28%
 Португалија 72% 26%
 Италија 72% 25%
 Молдавија 72% 19%
 Киргистан 72% 25%
 Мексико 73% 25%
 Ерменија 73% 25%
 Полска 75% 19%
 Хаити 75% 23%
 Кипар 75% 25%
Македонија Македонија 76% 22%
 Боцвана 77% 23%
 Босна и Херцеговина 77% 21%
 Венецуела 79% 21%
 Костарика 79% 20%
 Туркменистан 80% 18%
 Того 80% 13%
 Грузија 81% 16%
 Турција 82% 15%
 Еквадор 82% 17%
Иран Иран 83% 16%
 Колумбија 83% 16%
 Ел Салвадор 83% 16%
 Перу 84% 14%
Ирак Ирак 84% 11%
 Никарагва 84% 15%
 Хондурас 84% 15%
 Романија 84% 12%
 ЈАР 85% 15%
Порторико Порторико 85% 14%
 Таџикистан 85% 12%
 Мозамбик 86% 14%
Филипини Филипини 96% 4%
 Малта 86% 10%
 Бразил 87% 13%
 Доминиканска Република 87% 13%
Либан Либан 87% 12%
 Зимбабве 88% 12%
Брег на Слоновата Коска БСК 88% 12%
 Буркина Фасо 88% 12%
Панама Панама 88% 11%
 Ангола 88% 11%
 Гватемала 88% 9%
 Танзанија 89% 11%
 Боливија 89% 10%
Сирија Сирија 89% 9%
Индија Индија 90% 9%
Косово Косово 90% 8%
 ОАР 91% 8%
 Кувајт 91% 6%
Намибија Намибија 92% 9%
 Тринидад и Тобаго 92% 8%
 Парагвај 92% 8%
 Пакистан 92% 6%
 Палестинска Самоуправа 93% 7%
 Судан 93% 7%
 Уганда 93% 7%
 Мадагаскар 93% 7%
 Бенин 93% 7%
   Непал 93% 6%
Тунис Тунис 93% 5%
 Саудиска Арабија 93% 4%
 Централноафриканска Република 94% 6%
Кенија Кенија 94% 6%
 Либерија 94% 6%
 Демократска Република Конго 94% 5%
Бахреин Бахреин 94% 4%
Гана Гана 95% 5%
 Замбија 95% 5%
Катар Катар 95% 4%
 Алжир 95% 4%
Чад Чад 95% 5%
 Руанда 95% 5%
 Република Конго 95% 5%
 Мали 95% 3%
 Камерун 96% 4%
 Малезија 96% 3%
Нигерија Нигерија 96% 3%
 Камбоџа 96% 3%
Сенегал Сенегал 96% 4%
 Јордан 96% 4%
 Бурма 97% 3%
Авганистан Авганистан 97% 3%
 Лаос 97% 3%
 Гвинеја 97% 3%
Мароко Мароко 97% 2%
Египет Египет 97% 2%
 Комори 97% 2%
 Тајланд 97% 2%
 Бурунди 98% 2%
 Џибути 98% 2%
 Мавританија 98% 2%
Сомалиленд 98% 2%
 Сомалија 98% 2%
 Шри Ланка 99% 1%
 Малави 99% 1%
 Индонезија 99% 1%
 Јемен 99% 1%
 Нигер 99%+ 0%
Етиопија Етиопија 99%+ 0%
 Бангладеш 99%+ 0%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Crabtree, Steve. „Религиозноста највисока во посиромашните земји (англиски)“. Gallup.
  2. GALLUP WorldView - информациja од 17 jaнуари 2009