Знамиња со Јужниот Крст

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Знамиња со Јужниот крст)
Прејди на: содржини, барај

Знамиња со Јужниот Крст се знамиња каде има приказ на Јужниот Крст. Ова е назив за соѕвездие кое е видливо од јужната полутопка. Овој симбол може да се најде како елемент на поголем број грбови на зависни и независни држави. Најчесто овој симбол го користат држави од јужната полутопка.

Белешка: Овој список не е целосен. Можете да помогнете со тоа што ќе го дополните.

Национални знамиња[уреди | уреди извор]

Австралиски знамиња[уреди | уреди извор]

Новозеландски знамиња[уреди | уреди извор]

Папуански знамиња[уреди | уреди извор]

Јужноамерикански знамиња[уреди | уреди извор]

Останати знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]