Знаме на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Знаме на Свалбард)

Знаме на Норвешка
}}
Употреба граѓанско и пловно знаме граѓанско знаме и државно поморско знаме
Сразмер 22:16
Усвоено 13 јули 1821
Опис Син крст со бели гранични ленти на црвена позадина.
Творец Фредрик Мелцер
}}
Варијанта на знамето на Норвешка
Употреба државно, воено, управно пловно и морнаричко знаме државно и воено знаме, државна и военоморнаричко знаме
Сразмер 27:16

Знамето на Норвешка е официјалното знаме на државата. Знамето е составено од цврена заднина на која има претставено син скандинавски крст со бели граници околу крстот. Крстот го симболизира христијанството во земјата. Димензиите на норвешкото знаме се 22:16.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]