Прејди на содржината

Знаме на Саксонија-Анхалт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Саксонија-Анхалт
}}
Назив Цивилно знаме (Landesflagge)
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 3:5
Усвоено Историско
}}
Варијанта на знамето на Саксонија-Анхалт
Назив Покраинско знаме (Landesdienstflagge)
Употреба државно знаме државно знаме
Усвоено 30 јануари 1991

Знамето на Саксонија-Анхалт има две главни варијанти. Граѓанското знаме е жолто и црно во две линии во традиционалните бои на пруската Провинција Саксонија, освен што се превртени од историското знаме. Од 1953, германската покраина Баден-Виртемберг користи црно-жолта варијанта во две линии. Покраинското знаме е за официјална употреба од покраинскиот парламент. Тоа е истото знаме, освен со покраинскиот грб на средината на знамето.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1947, покраината Саксонија-Анхалт била создадена во Источна Германија. Прифатено е знаме слично на тоа на Баден-Виртемберг. Во 1952, покраините биле распуштени во текот на реформите во Источна Германија. По падот на Берлинскиот ѕид, Саксонија-Анхалт повторно била основана како покраина во октомври 1990. За да се разликува од знамето на Баден-Виртемберг, знамето на Саксонија-Анхалат била, на 29 јануари 1991, прифатено како жолта над црна линија во неговиот дизајн. Ова било прифатено и од покраинскиот устав на 17 јули 1992, каде членот 1 ги дефинира покраинските симболи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Знамиња на светот (2006-09-23), Саксонија-Анхалт (Германија), Посетено на 2011-01-18