Знаме на Лужичките Срби

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Лужички Срби
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме Симбол на Лужичките Срби
Сразмер 2:3
Усвоено 1842/1848
Опис Хоризонтална тробојка сина, црвена и бела боја

Знаме на Лужичките Срби (горнолужички: Serbska chorhoj; долнолужички: Serbska chórgoj) – знаме на Лужичките Срби. Како и кај доста словенски знамиња и лужичкосрпското знаме има пансловенски бои, кои потекло имаат во пансловенското движење кое се појавило во 19 век во Европа.

Историја[уреди | уреди извор]

Лужичкосрпското знаме за првпат се споменува во 1842 година. Во јуни 1848 година, на Првиот сесловенски конгрес во Прага, застапниците на Лужичките Срби за свој симбол го прогласиле сино-црвено-белото знаме.[1]

Нацистичката власт во Германија во 1935 година го забранила знамето. На 17 мај 1945 година била основана лужичкосрпската организација „Домовина ” која повторно почнала да го користи знамето.[1]

Во законодавството на Германија не се споменува знамето на Лужичките Срби, но советите на Котбус и Дрезден дозволиле нејзино истакнување во посебни прилики.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Лужицкие сербы: Тысяча лет противостояния ассимиляции“. Архивирано од изворникот на 28 мај 2013.