Знаме на Квебек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Квебек
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 21 јануари 1948; пред 74 години (1948-01-21)
Опис сино поле со симетричен крст помеѓу четири лилјани
Знамето на Квебек развеено во главниот град на провинцијата

Знамето на Квебек (на француски: le drapeau du Québec, на англиски: the flag of Quebec), познато како fleurdelisé (флордулисе, изведено од fleur de lys што значи цвеќе лилјан), ја претставува канадската провинција Квебек. Знамето се состои од бел крст на сина позадина и четири бели лилјани.