Прејди на содржината

Знаме на Вознесение

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Вознесение
}}
Назив Знаме на Вознесение
Употреба граѓанско, државно и управно пловно знаме вексиколошки опис
Сразмер 1:2
Усвоено 11 мај 2013
Опис сино знаме со британски кантон и грбот на вознесение во долниот десен агол.

Знаме на Вознесение[1]знаме на островот Вознесение, составна единица на британската прекуморска територија Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња. Усвоено е на 11 мај 2013 г.[2] и претстаува стандарден облик на знаме на британските владенија и некогашни колонии со британското знаме во кантонот и грбот на Вознесение во долниот десен агол.

Историја на знамето[уреди | уреди извор]

Пред неговото усвојување во 2013 г. островот Вознесение го користел знамето на Обединетото Кралство како свое службено обележје. На состанок на Советот на Вознесение на 3 март 2009 г. е изнесен предлогот да се осмисли посебно знаме за нивниот остров и поднесен до Министерството за надворешни и комонвелтски работи на Британија. Решено е да се распише јавен конкурс со предлози за изгледот.[3] Поднесени се три предлози, и тоа во 2010, 2012 и 2013 г. Од нив, на крајот е избран последниот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Raising Ascension's New Flag“. Ascension-Island.gov.ac. Ascension Island Government. 2013-05-09. Архивирано од изворникот на 2014-01-11. Посетено на 2020-04-30.
  2. „First Ever Ascension Flag to Fly“. Ascension-Island.gov.ac. Ascension Island Government. 2013-03-27. Архивирано од изворникот на 2019-07-16. Посетено на 2019-07-16.
  3. „Ascension : Island Council Meeting, (formal session), Council Chambers, Georgetown 09:30 am, Tuesday 3rd March 2009“. The Islander Newspaper. 19 March 2009. Архивирано од изворникот на 2014-01-11. Посетено на 2009-04-14.