Знаме на Ангилја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Ангилја

Знамето на Ангилја се состои од син знак во горниот лев агол во кој се наоѓа знамето на Обединетото Кралство и грбот на Ангилја во долниот десен агол. Грбот се состои од три делфини кои и порано биле на знамето на оваа територија и ги претставуваат пријателството, мудроста и силата.

Поврзано[уреди | уреди извор]