Прејди на содржината

Знак за обележан пешачки премин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за знакот „обележан пешачки премин“.

Знакот за обележан пешачки премин ― еден од сообраќајните знаци за известување. Означува место на кое се наоѓа обележан пешачки премин.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за транспорт и врски (8 октомври 2015). „2.3 Знаци за известување - Член 24 - Алинеја 2“. Правилник за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот. dejure.mk. Архивирано од изворникот 2022-04-14. Посетено на 31 мај 2022.