Прејди на содржината

Знак за деца на патот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знакот за деца на патот ― еден од сообраќајните знаци за известување. Означува место на патот на кое се движат деца.[1]

Поврзанo[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за транспорт и врски (8 октомври 2015). „2.3 Знаци за известување - Член 24 - Алинеја 3“. Правилник за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот. dejure.mk. Архивирано од изворникот 2022-04-14. Посетено на 31 мај 2022.