Змиевска балка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Змиевска балка (руски: Змиёвская балка, Змијовскаја балка) — место во Ростов на Дон, Русија на кое 27 000 Евреи и Советски цивили биле масакрирани помеѓу 1942 и 1943 година од стана на Ајнцацгрупе Д на СС за време на холокаустот во Русија. Се смета дека е најголемото место за масовни убиства на Евреи на руска територија за време на Втората светска војна. Името значи „провалија на змиите“.

Воени настани[уреди | уреди извор]

За време на операцијата „Барбароса“, германската инвазија на Русија, трупите на Вермахтот го окупирале Ростов на Дон на 21 ноември 1941 година и го држеле градот осум дена додека Црвената армија не го повратила градот. Вермахтот повтороно го окупирал градот на 23 јули 1942 година и беше придружуван од Ајнсацкомандо 10а, командуван од Хајнрих Зитцен. Ајнтцкомандо и Тајната теренска политика првично уапсиле околу 700 луѓе на основа на тоа дека тие биле советски „партизани и партиски функционери“ и егзекутирале околу 400 до 2 август 1942 година.[1]

Иако многу Евреи избегале од Ростов кога градот бил под контрола на Црвената армија, останале околу 2000 и Ајнсацкомандо започнал да ги регистрира, барајќи да се соберат на собирни пунктови на 11 август 1942 година. Помеѓу 11 август и 13 август, еврејските мажи од Ростов биле однесени кон Змиевска Балка, провалија надвор од градот, каде што биле застрелани од Ајнсацкомандо. Жените, децата и старите лица биле отруени со гас во камиони, а нивните тела беа закопани во истата провалија. [1][2][3]

По првичните масакри, до февруари 1943 година, СС продолжиле да носат илјадници Евреи да бидат убиени во Змиевска клисура. До тогаш помеѓу 15000 и 1 000 евреи биле убиени во масовни стрелања.[1]

Комунисти и војници на Црвената армија исто така беа убиени и погребани таму, заедно со нивните семејства. Меѓу убиените во Змиевска балка беше и пионерската психолог Сабина Спилрајн.[4]

Одбележување[уреди | уреди извор]

На 9 мај 1975 година, градската администрација на Ростов на Дон го претставила споменикот на Змиевската клисура, во знак на сеќавање на масовните убиства извршени од германските нацистички сили во провалијата.[1]

Споменикот станал место на годишни меморијални церемонии.[5]

Забележителни жртви[уреди | уреди извор]

  • Сабина Спилрајн, истакнат ран советски психоаналитичар

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Zmievskaya Balka Memorial“. Information Portal to European Sites of Remembrance. Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas. Посетено на 2019-03-15. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ZBM“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ZBM“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ZBM“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. „Rostov on Don“. The Untold Stories: The Murder Sites of the Jews in the Occupied Territories of the former USSR. Jerusalem, Israel: Yad Vashem. The World Holocaust Remembrance Center. Посетено на 15 March 2019.
  3. Colls, Caroline Sturdy. Holocaust Archaeologies: Approaches and Future Directions (англиски). Springer. ISBN 978-3-319-10641-0.
  4. „Sabina Spielrein: A Forgotten Pioneer“. Psychology Today (англиски).
  5. „Rostov Jewish Community Calls For Survivors, Children to Remember Zmievskaya Balka“.