Прејди на содржината

Змејска бура (астрономија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Змејска бура

Змејската бура се наоѓа на јужната полутопка на Сатурн. Бурата може да има опсег од 3.200 километри или повеќе. Змејската бура е драматична џиновска бура што може да се спореди со електричните грмотевици на Земјата. Својата енергија ја стекнува во длабоките слоеви на атмосферата на Сатурн. Бурите произведуваат радиобранови кои се рефлектираат за време на неговиот излив на кратка статика што му помогнало на Касини да го открие.

Змејската бура (именувана во септември 2004 година поради својата необична форма) е голема, светла и сложена конвективна бура во јужната полутопка на Сатурн. Се смета дека е долговечна и периодично пламнува за да произведе драматични бели облаци кои потоа се спуштаат. Ова е слично на екстремните услови на Јупитер на местото на неговата Огромна Црвена Дамка, антициклонска бура која континуирано се забележува од 1830 година. Оваа бура е силен извор на радио емисии, кои научниците од Касини ги толкуваат како електрични настани како молња на Земјата[1].

  1. „The Dragon Storm“. nasa.gov. NASA. Архивирано од изворникот на 2018-04-17. Посетено на 22 May 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]