Змејовите во грчката митологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Змејовите играат значајна улога во грчката митологија.[1]

Потекло[уреди | уреди извор]

Зборот змеј произлегува од грчкиот δράκων (drakōn) и неговиот латински сроден драко. Античките Грци го примениле терминот за големи, ограничувачки змии.[2]

Даниел Огден зборува за три начини да се објасни потеклото на грчките митските змејови: како вертикална еволуција од (реконструирана) Прото-Индо-Европската митологија, како хоризонтална адаптација од Античка блиску источна митологија, или како седи во "облакот на меѓународните народни приказни". Во однос со теориите на вертикална трансмисија, Огден тврди дека тие носат "неискажана претпоставка пред таков трансфер, митскиот свет на Грците бил табула раса", кој тој го нарекува апсурдно, само Тајфон е во близина на источното потекло, во неговото гледиште, веродостојно.[3]

Дракаена или Дракаина именувана таа-змеј.

Листа на џинови[уреди | уреди извор]

Тајфон[уреди | уреди извор]

Тајфон бил еден од најголемите страшни чудовишта во Грчката митологија. Последниот син на Гаја бил Тајфон со неговиот колега Ехидна, татко на многу други чудовишта. Тој е обично замислен како хуманоиден од половината нагоре, серпентин подолу.

Ладон[уреди | уреди извор]

Mosaico del III secolo a.C. proveniente da Kaulon
Мозаик од третиот век пред нашата ера од Kaulon (Магна Гресја, јужна Италија)


Змеј-кочија на Медеја, Лукански црвена-фигура кратер C4th П.Н.Е., Кливленд Музеј на Уметност

Според Аполодор, богот на сонцето Хелиос имал кочија, подготвени од страна на "крилести змејови", кој тој го даде на неговата внука Медеја.[4]

Етиопскиот Змеј[уреди | уреди извор]

Етиопскиот Змеј бил раса на џиновска змија, роден на земјиштето на Етиопија. Тие убиле слонови, и  биле ривали на најдолговечните животни. Тие се споменуваат во работата на Клаудиј, на Карактеристиките На Животни (грчки: Περί ζώων ιδιότητος)[5]

Индискиот Змеј[уреди | уреди извор]

Индискиот Змеј бил раса на џиновска змија која може да се бори и да ги гуши слоновите во Индија.[6]

Гигантомахински Змеј[уреди | уреди извор]

Змеј кој бил фрлен на Атена, за време на Гигантомахија. Таа го фрли во небото, каде што тоа стана констелација Драко.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ingersoll,Ernest, et al., (2013).
  2. Senter, Phil; Mattox, Uta; Haddad, Eid E. (4 март 2016 г). Snake to Monster: Conrad Gessner's Schlangenbuch and the Evolution of the Dragon in the Literature of Natural History. „Journal of Folklore Research“ том  53 (1): 67–124. ISSN 1543-0413. https://muse.jhu.edu/article/610975. 
  3. Ogden, Daniel (2013). Drakon: Dragon Myth and Serpent Cult in the Greek and Roman Worlds. Oxford University Press. стр. 7–9. https://books.google.com/books?id=FQ2pAK9luwkC&pg=PA7. 
  4. Apollodorus, 1.9.28.
  5. Aelian, On The Characteristics Of Animals 2. 21
  6. Aelian, On The Characteristics Of Animals 6. 21
  7. Hyginus - Astronomica 2.3

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]