Злотски пештери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Злотски пештери
Lazareva pećina.jpg
Лазарева пештера
МестоЗлот, Општина Бор, Србија

Злотски пештери е заеднички назив за поголема група спелеолошки објекти.

Локација[уреди | уреди извор]

Сите спелео објекти познати под називот Злотски пештери се наоѓаат во источна Србија, поточно на просторот на источна Кучаја, како и во околината на селото Злот, кое се наоѓа во непосредна близина на градот Бор.

Наводи[уреди | уреди извор]