Златно око

Од Википедија — слободната енциклопедија
логото на Златно око

Златно око (англиски: GoldenEye) — филм од 1995 година за тајниот агент Џејмс Бонд, во режија на Мартин Кембел. Филмот трае 125 минути.

Факти за филмот[уреди | уреди извор]

Филмот „Златно око“ е режиран од режисерот Мартин Кембел, а главните улоги ги толкуваат Пирс Броснан, Шон Бин, Изабела Скорупко, Фамке Јансен, Џуди Денч и Алан Каминг. Овој филм претставува 17. продолжение од циклусот посветен на тајниот агент Џејмс Бонд. Истовремено, ова е првиот филм во кој улогата на Бонд ја игра Пирс Броснан. Насловната песна од филмот била напишана од Боно и Еџ од групата "У2", во изведба на Тина Тарнер.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот, Џејмс Бонд го спасува светот од катастрофа откако моќно сателитско оружје доаѓа во погрешни раце. Тој брза кон Русија во потрага по украдениот код за „Златното око“, но неговата задача ја отежнува еден опасен агент.[2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бонд го спасува светот од катастрофа“, Антена, број 813, 24.1.2014, стр. 3.
  2. Антена, број 813, 24.1.2014, стр. 3.
  3. Антена, број 840, 1.8.2014, стр. 18.