Златна церемонијална кочија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Златната церемонијална кочија во Кралските коњуаршници во Лондон

Златната церемонијална кочија (англ. Gold State Coach) била изработена во 1762 и служи при крунисување на британскиот монарх од Џорџ IV па сѐ до денес. Кочијата тежи 4 тона, долга е 8 м, а висока е 4 м. Се одликува со позлата и има панели насликани од Џовани Кипријани, како и богати позлатени скуптури, меѓу кои на три херувини на покривот и четири тритони, по еден на секој агол. Каросеријата на кочијата е прицврстена со ремени прекриени со мароканска кожа и украсени со позлатени токи. Златната церемонијална кочија ја влечат 8 коња со црвени марокански запреги. Првобитно кочијата била возена од кочијаш, но денес коњите ги водат јавачи, одејќи крај нив.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]