Златна сенегалска стрелка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Златна сенегалска стрелка
Damselfly October 2007 Osaka Japan.jpg
Златна сенегалска стрелка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Вилински коњчиња
Подред: Момички
Семејство: Теснокрили момички
Род: Стрелки
Вид: Златна сенегалска стрелка
Биномен назив
Ischnura senegalensis
(Рамбир, 1842)

Златната сенегалска стрелка (латински: Ischnura senegalensis) наречена и обична синоопашка, е широко распространет вид на момички од фамилијата теснокрили момички која живеее од Африка до Блискиот Исток, и ширум јужна и источна Азија. Овој инсект е случајно донесен и во делови од Европа, вклучувајќи ги и Велика Британија и Финска.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]