Прејди на содржината

Златко Топчиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златко Топчиќ
Роден/а30 април 1955(1955-04-30)(69 г.)
Сараево, СР Босна и Херцеговина, СФРЈ
Занимањеписател и режисер
Сопруг/аАмела Топчиќ (в. 2024)
ДецаКерим Топчиќ
Потпис

Златко Топчиќ (Сараево, ФНРЈ, 30 април 1955) ― писател и филмски сценарист од Босна и Херцеговина.

Дипломирал на Правниот факултет во Сараево. Бил директор и уметнички директор на Камерен театар 55. Член е на Друштвото на писателите на Босна и Херцеговина.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Збирки приказни[уреди | уреди извор]

 • Животно питање (Животно прашање), 1981
 • Фантастичне приче (Фантастични приказни), 1989
 • Птица из другог јата (Птица од друго јато), 1995
 • Богумисле легенде, 1997
 • Изабране приче (Избрани приказни), 2000

Романи[уреди | уреди извор]

 • Човјек ниоткуд (Човек од никаде), 1986
 • Кулин, 1994 година
 • Кошмар, 1997, 1998, 2000 и 2004
 • Гола кожа, 2004

Драмски книги[уреди | уреди извор]

 • Колапс, 1988
 • Драме (Драми), 1995
 • Refugees (Бегалци), 1999
 • Time Out, 2001

Награди[уреди | уреди извор]

Топчиќ е добитник на бројни награди:

 • Годишна Награда на Друштвото на писателите на Босна и Херцеговина за романот Кошмар, 1997 година
 • Награда на Друштвото на филмски работници на Босна и Херцеговина за сценарио, 1999 година
 • Награда на Министерството за култура и спорт за драма, 2000 година
 • Награда на списанието ТМАЧААРТ за најдобра драма, за драмите „Главом кроз зид“ (Глава низ ѕид) и „Сретна Нова“ (Среќна нова) во 1994 година, 2004 година
 • Награда за најдобар драмски текст на Фестивалот во БиХ театар за драмата „Главом кроз зид“, 2004 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]