Златица (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златица
Златица
град
Поглед на плоштадот во Златица
Поглед на плоштадот во Златица
Златица is located in Бугарија
Златица
Златица
Местоположба на Златица во Бугарија
Координати: 42°42′48.38″N 24°8′20.74″E / 42.7134389° СГШ; 24.1390944° ИГД / 42.7134389; 24.1390944Координати: 42°42′48.38″N 24°8′20.74″E / 42.7134389° СГШ; 24.1390944° ИГД / 42.7134389; 24.1390944
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаЗлатица
Управа
 • ГрадоначалникСтојан Генов (БСП)
Површина
 • Вкупна67,538 км2 (26,077 ми2)
Надм. вис.&10000000000000680000000680 м
Население (2022)
 • Вкупно4,517
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2080
Повик. бр.+359 0728
Мреж. местоzlatitsa.egov.bg

Златица (бугарски: Златица) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Златица во Софиската Област. Има население од околу 4.517 жители (2022).

Географија[уреди | уреди извор]

Златица се наоѓа на 70 километри источно од главниот град Софија и 52 километри западно од Карлово на подбалканскиот пат. Се наоѓа на 680 мнв во средишниот дел на Златишко-Пирдопската Котлина.

Историја[уреди | уреди извор]

Златица е стара населба. Се верува дека околината била населена уште од праисторијата. Некои извори ги спомнуваат Римјаните како основачи на градот. Првата пишана информација е во познатата Виргинска грамота на бугарскиот цар Константин Асен (1257–1277), каде што се споменува населба што постоела под ова име. Градот го добил името Златица бидејќи во областа се добивало злато.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]