Златен орел (филмска награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Златен орел — национална филмска награда на Русија. Основана од Националната академија за киноматографија уметност и наука на Русија (претседател на Академијата - В. Н. Наумов). Се доделува од 2002 година. Изборот по номинации го врши „Стручен совет“; наградата се доделува врз основа на резултатите од гласањето на полноправните членови и соодветните членови на Академијата.[1]

За наградата[уреди | уреди извор]

Наградата е основана на 4 март 2002 година. Фигурата на наградата „Златен орел“ е изработена од позлатена бронза со емајл на врвовите на крилјата - тробојка на руското знаме и поставена на постамент од јаспис. Нејзин автор е вајаротт Виктор Митрошин (се доделувала до 2013 година). Од 2014 година се доделува нова статуетка на наградата (висока 31 см, тежина 953,10 г, изработена од позлатена бронза, изработен од индиски зелен мермер, со емајл на врвовите на крилјата - тробојка на руското знаме, со 0,04 карати смарагди - очи на орел). Во 2016 година, наградата била вратена во оригиналниот дизајн, а статуетката ја направил партнерот на церемонијата, компанијата за накит Меркур. Фигурата на орелот е изработена од позлатено сребро, основата на статуетката е изработена од редок вид италијански мермер, на кој се наоѓа логото на марката, надополнето со дијамант.[2][3]

На 26 јуни 2002 година, во рамките на 24-от Меѓународен филмски фестивал во Москва, се одржало официјалното претставување на Националната академија за филмски науки и прво доделување на наградите „Златен орел“ за придонес во развојот на киноматографијата. Лауреати на наградата биле Андреј Тарковски, Георги Жјонов, Федор Китрук, Татјана Самоилова, Мишел Легранд и Бернардо Бертолучи.[4]

Номинации[уреди | уреди извор]

 • Најдобар игран филм
 • Најдобар ТВ филм или мини серија
 • Најдобра телевизиска серија
 • Најдобар режисер
 • Најдобро сценарио
 • Најдобра глумица во филм
 • Најдобра глумица во телевизиска улога (од 2004 година)
 • Најдобра глумица во филм
 • Телевизија за најдобри глумци (од 2004 година)
 • Најдобра споредна женска улога
 • Најдобра споредна машка улога
 • Најдобра кинематографија
 • Најдобар дизајнер на производство
 • Најдобар дизајн на костуми
 • Најдобар уметник за специјални ефекти за шминка и пластика (од 2017 година)
 • Најдобра резултат на филм
 • Најдобра монтажа на филм
 • Најдобар инженер за звук
 • Најдобар анимиран филм
 • Најдобар нефантастичен филм
 • Најдобар краток филм (од 2017 година)
 • Најдобри визуелни ефекти (од 2017 година)
 • Најдобар странски филм на руските благајни
 • Специјални награди „Златен орел“

Свеченост[уреди | уреди извор]

Церемонија Датум Место на доделување Носители Големи награди
1 25 јануари 2003 • Прв павилјон на филмот „Мосфилм“, Москва Никита Михалков • Најдобар филм - „Кукавица“ (режија Александар Рогожкин)

• Најдобар режисер - Александар Рогожкин („Кукавица“) • Најдобра машка улога - Виктор Бичков („Кукавица“) • Најдобра глумица - Наталија Гундарева (Ростов-папа)

2 31 јануари 2004 • Најдобар филм - Враќање (режија Андреј Звјагинцев)

• Најдобар режисер - Вадим Абдрашитов („Магнетни бури“) • Најдобра машка улога - Евгениј Миронов (Идиот) • Најдобра глумица - Ирина Пегова („Прошетка“)

3 28 јануари 2005 • Најдобар филм - „72 метри“ (режија Владимир Котиненко)

• Најдобар режисер - Валери Тодоровски („Мојот полубрат Франкенштајн“) • Најдобра машка улога - Сергеј Гармаш („Сопствен“) • Најдобра глумица - Алена Бабенко (Возач за Вера)

4 29 јануари 2006 Дмитриј Дибров • Најдобар филм - „Компанија 9“ (режија Фјодор Бондарчук)

• Најдобар режисер - Алексеј наставник („Просторот како претчувство“) • Најдобра глумица - Никита Михалков (државен советник) • Најдобра глумица - Ала Демидова („Прилагодувач“)

5 27 јануари 2007 Иван Ургант • Најдобар филм - „Островот“ (режија Павел Лунгин)

• Најдобар режисер - Павел Лунгин („Островот“) • Најдобра машка улога - Питер Мамонов („Островот“) • Најдобра глумица - Ана Михалкова („Комуникација“)

6 25 јануари 2008 Фјодор Бондарчук и Марија Миронова • Најдобар филм - „12“ (режија: Никита Михалков)

• Најдобар режисер - Никита Михалков („12“) • Најдобра машка улога - Никита Михалков, Сергеј Маковецки, Сергеј Гармаш, Алексеј Петренко, Валентин Гафт, Јуриј Стојанов, Михаил Ефремов, Сергеј Газаров, Виктор Вержбицки, Алексеј Горбунов, Роман Мадијанов, Сергеј Арцибашев („12“) • Најдобра глумица - Евгенија Доброволскаја („Уметник“)

7 27 јануари 2009 Леонид Јармолник и Марија Шукшина • Најдобар филм - „Диво поле“ (режија Михаил Калатозишвили)

• Најдобар режисер - Карен Шахназаров („Изгубената империја“) • Најдобра машка улога - Константин Хабенски („Адмирал“) • Најдобра глумица - Ксенија Рапопорт („Ѓурѓовден“)

8 30 јануари 2010 Александр Олешко, Ирина Рахманова, Максим Матвеев, Светлана Ходченкова, Марија Шалаева, Григориј Добригин, Екатерина Вилкова и Константин Крјуков • Најдобар филм - „Хипстери“ (режија: Валери Тодоровски)

• Најдобар режисер - Карен Шахназаров („Одделение бр. 6“) • Најдобра машка улога - Богдан Ступка (Тарас Булба) • Најдобра глумица - Наталија Негода (тамбура, тапан)

9 21 јануари 2011 Дмитриј Нагиев, Марина Александрова, ЕвгенијСтичкин и Жана Фриске • Најдобар филм - „Како го поминав ова лето“ (режија: Алексеј Попогребски)

• Најдобар режисер - Алексеј Учител („Еџ“) • Најдобра машка улога - Владимир Машков („Раб“) • Најдобра глумица - Анјорка Штрехел („Ивицата“)

10 27 јануари 2012 Михаил Полисимако, Олесија Суџиловска и Нона Гришаева • Најдобар филм - Елена (режија Андреј Звјагинцев)

• Најдобар режисер - Андреј Звјагинцев („Елена“) • Најдобра машка улога - Фјодор Бондарчук („Два дена“) • Најдобра глумица - Ксенија Рапопорт („Два дена“)

11 25 јануари 2013 Ана Снаткина и Виктор Василев • Најдобар филм - „Белиот тигар“ (режија: Карен Шахназаров)

• Најдобар режисер - Андреј Прошкин („Орда“) • Најдобра машка улога - Данила Козловски („Духлес“) • Најдобра глумица - Ана Михалкова (Љубов со акцент)

12 29 јануари 2014 Дмитриј Губерниев, Јулија Пересилд и Ана Чиповскаја • Најдобар филм - „Легенда бр. 17“ (режија: Николај Лебедев)

• Најдобар режисер - Александар Веледински („Географ го пиеше светот“) • Најдобра глумица - Константин Хабенски („Географот го испи глобусот“) • Најдобра глумица - Елена Лјадова („Географот го испи глобусот“)

13 23 јануари 2015 Дарија Златополскаја и Јуриј Стојанов • Најдобар филм - „Сончаница“ (режија: Никита Михалков)

• Најдобар режисер - Андреј Звјагинцев („Левијатан“) • Најдобра машка улога - Александар Збруев („Филм за Алексеев“) • Најдобра глумица - Елена Лјадова (Левијатан)

14 29 јануари 2016 • Најдобар филм - „За Љубовта“ (режија Ана Меликјан)

• Најдобар режисер - Станислав Говорухин („Крајот на една убава ера“) • Најдобра машка улога - Фјодор Бондарчук („Духот“) • Најдобра глумица - Џулија Пересилд („Битка за Севастопол“)

15 27 јануари 2017 Марина Зудина, Сабина Ахмедова, Екатерина Шпица, Павел Табаков и Никита Волков • Најдобар филм - „Рај“ (режија Андреј Кончаловски)

• Најдобар режисер - Андреј Кончаловски („Рај“) • Најдобра машка улога - Иван Јанковски („Кралица на лопати“) • Најдобра глумица - Јулија Висоцкаја („Рај“)

16 26 јануари 2018 Дмитрий Губерниев • Најдобар филм - „Салут-7“ (режија: Клим Шипенко)

• Најдобар режисер - Андреј Звјагинцев („Не ми се допаѓа“) • Најдобра машка улога - Евгениј Миронов (Време на првиот) • Најдобра глумица - Ирина Горбачева („Аритмија“)

17 25 јануари 2019 Евгениј Стичкин, Олга Сутулова, Ернест Мацкавивијус, Татјана Ремезова, Николај Фоменко • Најдобар филм - Војна на Ана (режија: Алексиј Федорченко)

• Најдобар режисер - Алексеј Федорченко („Војна на Ана“) • Најдобра глумица - Владимир Машков („Преместување нагоре“) • Најдобра глумица - Аглаја Тарасова („Мраз“)

18 24 јануари 2020 • Најдобар филм - „Текст“ (режија: Клим Шипенко)

• Најдобар режисер - Алексеј Сидоров („Т-34“) • Најдобра машка улога - Александар Петров („Текст“) • Најдобра глумица - Викторија Мирошниченко („Дилда“)

Рекорди[уреди | уреди извор]

Од 2020 година:

 • Победнички филмови:
  • 6 - „Остров“ (од 9 номинации), „Легенда бр. 17“ (11), Преместување нагоре (10);
  • 5 - „ 2“ (6), „Орда“ (12), „Сончаница“ (6), „Екипаж“ (10).
 • Номинирани филмови:
  • 13 - „Т-34“ (со 3 награди);
  • 12 - „Орда“ (5);
  • 11 - „Сопствен" (3), „Легенда бр. 17" (6);
  • 10 - „ Елена“ (4), „Левијатан“ (4), „Викенд“ (1), „Двобојник“ (3), „Екипа“ (5), Движејќи се нагоре (6), „Лед“ (2);
  • 9 - „Остров“ (6), „Горчлив!"(0),"Баталјон"(4),"Одеса"(4);
  • 8 - „Сиромашен, сиромашен Павел“ (4), „9-та чета“ (4), „Адмирал (4), „Белиот тигар“ (4), „Битка за Севастопол“ (2).

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Од 2020 година:

 • Лауреати:
  • 11 - Антон Златополски (од 17 номинации)
  • 7 - Никита Михалков (11)
  • 6 - Константин Ернст (14)
  • 5 - Сергеј Мелкумов (12), Андреј Звјагинцев (11), Едуард Артемиев (7), Сергеј Урсулјак (5)
  • 4 - Александар Родњански (12), Валери Тодоровски (12), Ана Михалкова (10), Карен Шахназаров (9), Леонид Верешчагин (9), Алексеј Попогребски (8), Јури Потееенко (8), Максим Осадчиј (5), Владимир Котиненко (4), Марија Сергеенкова - уредник (4)
 • Номинирани:
  • 17 - Антон Златополски (со 11 награди)
  • 16 - Рубен Дишдишијан (2)
  • 14 - Константин Ернст (6)
  • 12 - Сергеј Мелкумов (5), Александар Родњански (4), Валери Тодоровски (4)
  • 11 - Никита Михалков (7), Андреј Звјагинцев (5), Федор Бондарчук (3), Арам Мовсесијан (2)
  • 10 - Ана Михалкова (4), Сергеј Селјанов (3), Сергеј Даниелијан (2)
  • 9 - Карен Шахназаров (4), Леонид Верешчагин (4)
  • 8 - Алексеј Попогребски (4), Јури Потеинко (4), Александар Миндадзе (3), Анатолиј Максимов (3), Андреј Кончаловски (3), Владимир Машков (3), Ксенија Рапопорт (3), Сергеј Гармаш (3)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Список членов Национальной Академии кинематографических искусств и наук России
 2. „Mercury представила дизайн награды премии «Золотой орел»“. Коммерсантъ. 29.01.2016. Посетено на 2016-01-31. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. "Золотой орел-2016": триумф ярких женщин в черных платьях“. Hello! Россия. 30.01.2016. Архивирано од изворникот на 2016-02-02. Посетено на 2016-01-31. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. Премия «Золотой орёл». Справка

Надворешни врски[уреди | уреди извор]