Златен миртов венец од Кутлеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златен миртов венец
Златниот миртов венец
Видпогребна круна
Материјалзлато
Симболимиртови листови и цветови
СоздаденIV век п.н.е.
Период/култураМакедонско Кралство
Откриен1977
Македонски кралски гробници, Ајга
(Кутлеш, Берско, Егејска Македонија)
40°29′14″ N; 22°18′56″ E / 40.4872° СГШ; 22.3155° ИГД / 40.4872; 22.3155Координати: 40°29′14″ N; 22°18′56″ E / 40.4872° СГШ; 22.3155° ИГД / 40.4872; 22.3155
Present locationМузеј на Македонските кралски гробници, Кутлеш
КултураМакедонија

Златен миртов венец од Кутлеш (грчки: Χρυσό στεφάνι της Βεργίνας) — древномакедонски погребен предмет од античкиот град Ајга кај денешното село Кутлеш, Берско, Егејска Македонија. Направен е од злато и претставува венец од листови и цветови на мирта кои се исклучително реалистични. Овој венец е меѓу најскапоцените наоди пронајдени при ископувањето на Македонските кралски гробници. Датира од IV век п.н.е. и се смета дека ѝ припаѓал на Меда Одеска, тракиска принцеза и петта сопруга на Филип II Македонски.[1][2]

По реставрацијата на венецот, тој има 80 листови и 112 цветови. Главниот венец, од кој излегуваат малите гранчиња, се состои од тесна цилиндрична прачка, чии два краја се сплескани со усукување заедно. Внатрешниот пречник на главната цевка изнесува 18 - 16 см., а надворешната има пречник од 26 - 23 см.

Наодите од гробниците првично стоеле во Археолошкиот музеј во Солун, но во 1997 г. се преместени во Музејот на Македонските кралски гробници во Кутлеш.[3] Тука е венецот на Меда заедно со други вредни наоди од гробниците, меѓу кои и Дабовиот венец на Филип II.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gold Myrtle Crown“ (PDF). Greece.org. Посетено на 21 април 2020.
  2. 2,0 2,1 Willis, Gary (10 декември 2015). „Splendors of the Dead“. The New York Review of Books. Посетено на 22 април 2020.
  3. „Καθ' οδόν: Στη Βεργίνα“. Ριζοσπάστης. 16 февруари 2003. Посетено на 22 април 2020.